Poznaj okolicę Hotelu Magnes – Trzy Świnki

Goście naszego hotelu często pytają nas o atrakcje i miejsca które warto odwiedzić w okolicy Hotelu Magnes. Z ogromną przyjemnością chcemy Państwa zaprosić do serii wpisów poświęconych tej tematyce. Pierwszym miejscem o jakim chcemy Państwu opowiedzieć to formacja skalna Trzy Świnki znajdująca się 2,75 km od Szklarskiej Poręby. Szlak który prowadzi w to urokliwe miejsce zaczyna się tuż za naszym hotelem.
Read more

Czym różni się logo od logotypu?

W poprzednim wpisie wspominaliśmy o tym, że często spotykamy się z opinią, jakoby identyfikacja wizualna (przez wielu rozumiana wyłącznie jako logo) stanowiła zbędny wydatek, szczególnie na początku działalności. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, ile czasu wymaga zaprojektowanie dobrego znaku i jak wiele istotnych funkcji powinien on pełnić. Choć na co dzień w celach komunikacyjnych wykorzystujemy środki werbalne, to przecież w otoczeniu pozwalają nam odnaleźć się środki wizualne. Właśnie dlatego uważamy, że każda firma, oprócz chwytliwej i przemyślanej nazwy powinna posiadać profesjonalny znak.

Budowa znaku

W zależności od zamysłu twórcy logo może składać się z kilku składników. Element graficzny określany jest najczęściej mianem sygnetu, logotyp to zapisana w charakterystyczny sposób nazwa marki – znaczenie ma nie tylko krój pisma, ale także kolor liter, wielkość przerw między nimi, położenie napisu wobec sygnetu. Oprócz tego logo może zawierać także hasło marki.

Budowa logo
1 – Sygnet, 2 – Logotyp, 3 – Logo

 

Rodzaje logo

W powszechnym rozumieniu logo utożsamiane jest z elementem wizualnym, np. Nike czy Apple. W rzeczywistości może być ono, m.in. kombinacją elementów typograficznych: liter, całych wyrazów, cyfr czy znaków interpunkcyjnych, np. Castorama. W zależności od projektu wyróżniamy kilka typów logo:

słowne znaki marki – akronimy lub pełne nazwy firm i produktów funkcjonujące jako znak firmowy

Castorama - słowne znaki marki
Słowne znaki marki

 

literowe znaki marki – rodzaj logo wykorzystujący kształt jednej lub kilku liter tworzących charakterystyczny, łatwy do zapamiętania symbol

SKM - literowe znaki marki
Literowe znaki marki

 

emblematy – znaki, w których nazwa marki wpisana jest w element piktograficzny

Pringles - emblematy
Emblematy

 

znaki piktograficzne – konkretne obrazy, które zostały uproszczone i odpowiednio wystylizowane, dzięki czemu są natychmiast rozpoznawane przez większość konsumentów

Apple - znaki piktograficzne
Znaki piktograficzne

 

znaki abstrakcyjne – zazwyczaj są to dokładnie przemyślane symbole wyrażające pewną ideę, zakładające strategiczną niejednoznaczność

Nike - znaki abstrakcyjne
Znaki abstrakcyjne

 

Funkcje logo

Logo powinno pełnić dwie podstawowe funkcje: po pierwsze wyróżniać przedsiębiorstwo na tle konkurencji, po drugie – umożliwić klientom identyfikację znaku z oferowanymi usługami i/lub produktami, a także wartościami, którymi kieruje się dana firma czy instytucja. Funkcje logo mają bezpośredni związek z tym, jakie cechy powinno ono posiadać, o tym jednak chcielibyśmy napisać następnym razem – już wkrótce dowiecie się na co zwracać uwagę zlecając projekt znaku!

Tworząc wpis korzystaliśmy z:

Czym jest branding? Healey Matthew

Kreowanie marki Przewodnik dla menedżerów Alina Wheeler

Identyfikacja wizualna, czyli… co?

Identyfikacja wizualna i jej rola w życiu przedsiębiorstwa to temat o którym moglibyśmy rozprawiać godzinami. Niejednokrotnie słyszeliśmy, że identyfikacja nie ma znaczenia i nie warto w nią inwestować. Mamy inne zdanie. Nazwa, znak, symbole, oznakowanie produktów, wygląd materiałów promocyjnych czy strona internetowa – każda z tych rzeczy mówi coś o marce, dzięki nim jest ona rozpoznawalna.

Czy kadra zarządzająca Pepsico zapłaciłaby milion dolarów ze rebranding Pepsi, gdyby nie dostrzegała w związku z tym żadnych korzyści? Nie wydaje nam się.

Osoby, które nie doceniają roli identyfikacji w większości nie wiedzą, czym ona tak naprawdę jest. Często słyszymy, że identyfikacja wizualna to logo, tymczasem znak jest jednym z wielu elementów składających się na to – jedno z najważniejszych – narzędzi umożliwiających kreowanie wizerunku.

Od czego zacząć?

Proces projektowania znaku jest długi i skomplikowany, zadaniem każdego twórcy jest stworzenie takiego systemu identyfikacji, które zapewni firmie rozpoznawalność, będzie synonimem wartości z którymi marka chciałaby być utożsamiana. Jednym z kluczowych elementów, które mogą mieć wpływ na realizację tego celu jest dobór właściwych kolorów.

Z punktu widzenia fizyki ciepłe barwy wydają się wkraczać do świata rzeczywistego, zimne – dodają głębi. Dowiedziono również, że prace do stworzenia których wykorzystano kontrastowe kolory odbierane są jako dynamiczniejsze. Psychologowie natomiast dowodzą, że kolory mają wpływ na nasze zachowanie. Mimo pewnych różnic kulturowych niektóre kolory budzą uniwersalne skojarzenia, np. biel utożsamiana jest z czystością, czerwień z namiętnością. Ambicją każdego przedsiębiorstwa jest zawłaszczenie jednego lub kilku kolorów, sprawienie, że w świadomości konsumentów barwy te będą własnością firmy. Sztuka ta udała się sieci restauracji McDonald’s, która przywłaszczyła kolory żółty i czerwony. Charakterystyczne kontrastowe logo tak mocno zakorzeniło się w umysłach klientów, że każda marka posiadająca choćby podobny znak, np. Burger King jest w ich rozumieniu kopią słynnego fast foodu.

Identyfikacja wizualna - logo McDonalds
McDonald’s
Identyfikacja wizualna - logo Burger King
Burger King

Istotnym elementem identyfikacji wizualnej może być również krój pisma. Rola, którą pełni typografia bardzo często bywa bagatelizowana, tymczasem może ona sprawić, że przekaz będzie pełniejszy, wzbogacić go lub wręcz przeciwnie – zubożyć. Idealny krój z jednej strony powinien być prosty i czytelny, z drugiej oryginalny i zapadający w pamięć. Firmą, której udało się znaleźć złoty środek jest, m.in. Mercedes-Benz.

Identyfikacja wizualna - logo Mercedes Benz
Mercedes Benz

 

Już niebawem

Mamy nadzieję, że tym wpisem udało nam się przekonać Was o tym, że logo nie jedynym elementem identyfikacji wizualnej. Warto jednak podkreślić jego rolę w budowaniu wizerunku marki. Właśnie dlatego już niebawem na blogu zamieścimy obszerny wpis na jego temat – opowiemy o historii, budowie oraz rodzajach. Podpowiemy również na co należy zwracać uwagę zlecając projekt logo grafikowi. Bądźcie czujni i obserwujcie nasz fanpage!

 

Tworząc wpis korzystaliśmy z:

Czym jest branding? Healey Matthew

Kreowanie marki Przewodnik dla menedżerów Alina Wheeler